RTK
DiasporaTV
AL | EN | SR | BS | TR | RO
RTKLIVE.COM RTK TV
 
 
Nė Beograd sot shpall vendimin gjyqėsor pėr 17 shqiptarė tė akuzuar
 
Nė Beograd sot shpall vendimin gjyqėsor pėr 17 shqiptarė tė akuzuar
Sektori i Gjykatės sė Lartė pėr Krime tė Luftės nė Serbi, do tė shpallė sot vendimin gjyqėsor pėr 17 shqiptarė – shtatė prej tyre nė arrati - tė akuzuar si pjesėtarė tė UĒK, tė cilėt ngarkohen pėr krime kundėr civilėve serbė, tė kryera kinse nga qershori deri nė dhjetor tė vitit 1999 nė Gjilan.
 POSLALI 12:40 / 19.09.2012 
Prokuroria pėr Krime tė Luftės nė Serbi, akuzon 17 shqiptarėt se duke filluar nga muaji qershor dhe deri nė fund tė muajit dhjetor tė vitit 1999, kanė keqtrajtuar deri nė vdekje 80 civilė, prej tė cilėve, sipas Prokurorisė sė shteti tė Serbisė, 34 ende figurojnė nė listat e tė zhdukurve.

Po sipas prokurorisė, ata akuzohen se nė mėnyrė tė paligjshme kanė arrestuar, mbajtur e torturuar dhe mė pas i kanė lėnė tė lirė sė paku edhe 153 persona tė tjerė.

Prokuroria e Serbisė me kėto vepra kishte akuzuar me 11 gusht tė vitit shqiptarėt Shemsi Nuhiu, Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Selmon Sadiku, Agush Memishi dhe Burimu Fazliu. Ndėrkaq proceduar nė mugesė ishte zhviluar kundėr Fazli Hjdarit, Rexhep Alija, Shaqir Shaqiri, Shefqet Musliu Sadik Aliajt, Idriza Aliajt dhe Ramadana Halimit.

Nė dhjetor tė viti tė kaluar, Gjykata e apelit kishte anuluar vendimin e Gjykatės sė shkallė sė pare me tė cilėn nėntė tė akuzuar ishin dėnuar me gjithsej 101 vjet burgim, duke kthyer rastin nė rigjykim.

Nė fjalėn pėrfundimtare gjatė rigjykimit avokatėt e tė pandehurve kanė kėrkuar lirimin e tė akuzuarve dhe heqjen aktpadisė, duke argumentuar se deklaratat e dėshmitarit tė mbrojtur me emrin Lulbozhuri 50 nuk janė tė vėrteta.

Mbrojtja ka deklaruar gjithashtu se gjykimi ka qenė fiktiv pasi nuk dihet numri e as identiteti i tė vrarėve, pėr tė cilėn ngarkohen tė akuzuarit, si dhe as kryesit e krimit, vendi, koha dhe mėnyra e kryerjes sė vrasjeve. Shpallja e vendimit tė Gjykatės do tė bėhet nė orėn 13 30 minuta nė Beograd, njoftojnė mediat serbe. (RTK)
Share    

KOMENTO

Emri dhe mbiemri: E-Mail adresa:
 


Kosovo prepared for the ICJ
 20:47 / 18.9.2009 
Kosovo is well prepared for its presentation before the International Court of Justice where on December 1, 2009 the hearing sessions on the case for the legacy of the declaration of Kosovo’s independence will begin.
 
US Ambassador Dell optimistic for Kosovo’s Euro-Atlantic Integration
 20:41 / 18.9.2009 
The representative of the world’s most powerful state for Kosovo, Christopher Dell said today that the dream of Kosovars for the Euro -Atlantic integration is not impossible.
 
The Residency of the Kosovo Catholic Cathedral "Mother Teresa" officially open
 19:16 / 11.9.2009 
The residency of the Kosovo Archbishopric, respectively the Pastoral Center of the “Mother Teresa” Catholic Cathedral which is being built in the Kosovo capital was inaugurated today.
 
Ahtisaari disappointed with EU countries on Kosovo issue
 18:30 / 11.9.2009 
The former envoy on Kosovo status, Marti Ahtisaari stated that he is disappointed that Kosovo has not been recognized by all EU countries. The Nobel prize winner said that Europe shouldn’t tolerate “frozen conflicts”.
 
Kosovo Police received no invitation to become part of the EULEX-Serbia protocol Security Conference
 18:29 / 11.9.2009 
During the regular weekly conference on Security, officials of Kosovo Police stated today that they haven’t yet received any request to become part of the protocol between EULEX and Serbia while the signing of the protocol doesn’t depend ...
 
Circus show bring smiles back to children of camps in Mitrovica
 22:31 / 9.9.2009 
Roma and Ashkali children attended what was probably the first circus performance of their life, in the Kosovo capital today.
 
Suhareka Police Operation
 21:52 / 9.9.2009 
Kosovo Police arrested the fifth person suspected for participating in the smuggling of narcotics-a case discovered by the police in February this year.
 
Kosovo and Turkey signed an agreement for cooperation in the field of health
 22:09 / 8.9.2009 
Kosovo Minister of Health, Alush Gashi and government officials of Republic of Turkey, singed today in the Turkish capital Ankara the agreement for reciprocal cooperation in the field of health.
 
OSTALI NASLOVI
 
Finance Office
MARKETING
Miremengjesi Kosove
MORNING NEWS
09:00
Click to watch
Lajme
NEWS 17:00
17:00
Click to watch
Lajme 19:00
NEWS 19:00
19:30
Click to watch
 
MARKETING
WEATHER
   
Prishtinë
13-30 ºC
Gjilan
13-30 ºC
Prizren
14-31 ºC
Pejë
13-30 ºC
Mitrovicë
13-29 ºC
Ferizaj
12-29 ºC
Gjakovë
14-32 ºC
   
 
FACEBOOK - TWITTER
RTK nĆ« Facebook RTK nĆ« Twitter  
 
STREAM LIVE / TV - RADIO
RTK LIVE Radio Kosova Live Radio Bluesky Live
   
 
Rtk