Recetë: Pite me patëllxhan

Recetë: Pite me patëllxhan

Përbërësit:

200 ml qumësht i ngrohtë
1 lugë sheqer
30 gr maja
1 vezë
180 ml kos
100 ml vaj
125 gr gjalpë
1/2 lugë kripë

Filli:
500 gr patëllxhanë
200 gr gjizë
3 vezë të ziera
1 qepë

Përgatitja:
Së pari prejmë patëllxhanin në copëza të vogla, e kriposim dhe fillojmë të përgatisim brumin.
Marrim qumështin dhe i vendosim sheqerin dhe pastaj lëreni të pushojë për 10 minuta.
Pas 10 minutave, qumështit të përzier me sheqer i shtoni dhe kosin, vajin, të verdhat e vezës dhe kripën.
Përbërjen e fituar e përzieni me brumin e përgatitur dhe më pas lëreni të pushojë edhe për 20 minuta të tjerë dhe filloni të ndani brumin në 7 topa të ndarë.
Topave të brumit i shtoni edhe gjalpën e shkrirë dhe presim derisa gjalpa të shpërndahet mire mbi topat e brumit.
Prisni qepët dhe i vendosni në tigan që të fërgohen dhe më pas i shtoni patëllxhanin e përgatitur në copa të vogla, derisa të fitohet një përbërje e vetme.
Përbërjes së fituar nga qepët dhe patëllxhanët i shtoni edhe 3 vezët e ziera, të cilat i prisni në kubëza të vogla dhe i përzieni së bashku.
7 topat e brumit i shtrini njëra mbi tjetrën në një tepsi me dimensione 40X40cm, dhe i vendosni përbërjën mbi të.
Merrni një vezë, tundeni mirë dhe lyejeni (spërkateni) brumin.
Dhe në fund, lëreni të pjeket në furrë për 30 minuta, në temperaturë 200*C.