Recetë: Byrek me mish

Recetë: Byrek me mish

Përbërësit:

500 gr mish
2 qepë
1 lugë gjelle salcë domate
gjysmë gote të çajit vaj vegjetal
4 qepë
1 tas ujë
1 gotë miell misri
2 vezë

Përgatitja:
Fillimisht qepen e premë në copa të vogla, e fërgojmë me mish në një tigan me vaj vegjetal, erëzat dhe salca iu shtohet.
Qepet e fërguara duhet të jete të yndyrshme për shkak qe petëve nuk do ti shtojmë vaj tjetër.
Petët i premë, me ndihme të brushës i lagim me ujë dhe ia vendosim glazurën e mishit.
Petet i bëjmë në forme të rolës, 2 vezët i tundim.
Fillimisht i zhytim në veze pastaj në miell misër dhe i rendisim në tepsi.
I pjekim deri sa të skuqen.