Ja si të përgatisni qofte me garniturë

Ja si të përgatisni qofte me garniturë

Përbërësit

500 gr mish

10 patate

2 domate

2 speca

3 copa bukë bajat

1 lugë kripë

1 qepë

1 vezë

gjysme lugë të çajit Biber i zi

1 lugë të çajit qimnon

1 lugë të çajit biber i kuq

Hapat

Patatet i qërrojmë dhe i vendosim në tenxhere për zierje rreth 5 minuta.

Domatet i premë në gjysmë së bashku me specat dhe i vendosim në skarë për pjekje.

Mishin e vendosni në një enë ku përmbi i hedhni vezën, qepën e prerë, kripën, biber e zi, kimnonin, biber e kuq, buken bajat të grimcuar, i përzieni të gjitha dhe formoni qoftet.

Patatet e ziera i vendosni në pijat, anash ia vendosni domatet dhe specat, qoftet e formuara i fërgoni pas fërgimin mund ta shërbeni këtë garniturë.

Ju bëftë mirë!