Ja si të pëgatisni oriz me perime

Ja si të pëgatisni oriz me perime

Përbërësit

2 gota oriz

1 filxhan vaj vegjetal

1 lugë të gjellës gjalpë

Për garniturë

3 karrota

1 gotë të çajit bizele

3 lugë të gjellës miser

Hapat

Lajeni orizin me ujë të vakët, shtoni 1 lugë të gjellës kripë dhe lëreni në pritje.

Karotat preni në fije të holla dhe fërgoni, bizelet nëse nuk janë konserve fërgoni deri sa të zbuten.

Merrni orizin kulloni, dhe vëndoseni në tenxhere, në tenxhere i derdhni dy gota ujë, vaj vegjetal dhe gjalpin.

Kur fillon ta merr ujin përmbi i shtoni karotën, bizelet, misrin dhe kripen.

Ju bëftë mirë!