Ja si të përgatisni pogaçe

Ja si të përgatisni pogaçe

Përbërësit

1 vezë

125 gr gjalpë

200 gr djathë

3 lugë të gjellës jogurt

1/2 tuba majdanoz

1 gotë të çajit vaj

1 Pluhur pjekje

1 lugë të çajit kripë

3.5 gota miell

Përmbi

te kuq te vezes

1 lugë koper

Hapat

Në një pjatë të thellë djathin së bashku me gjalpin e shtypim dhe e përziejmë.

Përzierjës ia shtoni të gjithë përbërësit dhe e ngjeshëni brumin mirë.

Brumin e ndani në copa të vogla, ia japni formën pogaçeve dhe i rëndisni në letrën e pjekjës.

Pogaçet i lyeni me të kuqët e vezës dhe kopër, i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për 25 minuta.

Ju bëftë mirë!