Si të gatuani pogaçe me djathë

Si të gatuani pogaçe me djathë

Përbërësit:

1 gotë qumësht


1 gotë ujëtë vakët


gjysmë gote vaj vegjetal


1 vezë


1 maje


1 lugë kripë


2 lugë sheqer


miell

 

NË BRENDËSI


200 gr djathë


1 tubë majdanoz

Hapat:

Ujin e vakët dhe qumështin e derdhni në një enë dhe e përzieni.

Të gjithë përbërësit ia shtoni me rend, brumin e lëni në pritje rreth 30 minuta.

Do ta përfitoni një brumë të butë, pas pritjës e ngjeshëni brumin dhe prap e lëni në pritje.

Brumin e ardhur e ndani në copa të vogla, në midis e shtypëni dhe ia vendosni djathin dhe majdanozin, pogaçën e mbyllni.

Pogaçet e formuar i lyeni me të kuqët e vezës dhe i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius.