Ja si të përgatisni byrek me ujë mineral

Ja si të përgatisni byrek me ujë mineral

Përbërësit

3 copa petë

2 gota qumësht

2 vezë

1 gote vaj vegjetal

1 shishe uje mineral

Në brendësi

djathë

patate te ziera

erëza

kripë

Hapat

Qumështin, vezët dhe vajin vegjetal e derdhni në një enë dhe e përzieni.

Një petë e shtrini në një enë të pjekjës duke ia lënë skajet jashtë.

2 petët i preni dhe i zhytëni në përzierjën e vezës, pastaj e vendosni tek peta e shtrirë në enën e pjekjës.

Përmbi ia vendosni përbërësit e brendshëm dhe një petë, së fundmi e mbuloni me petën e parë që skajet ia kishëm lënë jashtë.

Byrekun e përgatitur e preni në copa pastaj ia derdhni përzierjës e vezës dhe ujin mineral.

Byrekun e pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për 50 minuta.

Ju bëftë mirë!