Ushqimet që duhet t’i hani nëse doni të keni një gjumë të mirë

Ushqimet që duhet t’i hani nëse doni të keni një gjumë të mirë

Pagjumësia është një hidhërim i vërtetë që prek miliona prej nesh çdo ditë.

Ekspertët thonë se ju mund të përmirësoni shanset tuaja për të bërë një gjumë të mirë, duke ngrënë ushqimet e duhura.

National Geographic Food ka zbuluar në revistën e saj të re pesë ushqimet që të gjithë duhet t’i hani rregullisht për t’i dhënë fund pagjumësisë.

Ushqimet me erëza ose yndyrore, kafeinë, pije alkoolike: të gjitha këto mund të irritojnë sistemin tonë të tretjes, të parandalojnë gjumin e thellë ose thjeshtë të marrin një kohë të gjatë për të fjetur, transmeton Indeksonline.

Por, duke i larguar këto ushqime në mesditë, shtrohet pyetja se me çfarë duhet t’i zëvendësojmë ato?

Kështu, National Geographic Food emëron pesë ushqime që duhet t’i hani për të pasur një gjumë të mrekullueshëm gjatë natës.

1.Marmite:

Një ushqim i emëruar me emrin e markës, me të cilin mund ta lyeni bukën. Magneziumi i cili është në këtë ushqim, mund të ndihmojë të flemë më mirë.

2. Gjeli i detit

Mos i prisnin Krishtlindjet- Mishi i gjeldetit mund të ju ndihmojë të kaloni në një gjumë të suksesshëm, në saje të niveleve të larta të triptofanit.

3. Banane

E mbushur me relaksues të muskujve magnez, kalium, triptofan dhe vitaminë B, nuk është çudi që bananet janë përdorur si një pilulë e gjumit natyror.

4. Bajamet

Këto janë gjithashtu një dozë e shëndetshme e yndyrnave të shëndetshme dhe magnezit.

5. Drithërat

Përveç mbushjes së vitaminave, mineraleve dhe aminoacideve, drithërat janë të shëndetshme dhe ndihmojnë trupin në prodhimin e melatoninës se hormoneve që shkaktojnë përgjumjen.