Salmon i pjekur me portokall

Salmon i pjekur me portokall

Përbërësit

2 portokall (të prerë në feta rrumbullake)

1 qepë (e prerë në feta të holla)

1 e gjysmë lugë gjelle vaj ulliri

5 filetë salmoni

1 lugë gjelle erëza (kokrra, me lëkurë limoni dhe kokrra piperi të zi, ose të tjera sipas shijes)

1 e gjysmë lugë çaji pluhur hudhre

1 lugë gjelle majdanoz (i thatë)

1 e gjysmë lugë gjelle lëng limoni

1/2 filxhan lëng portokalli

1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja

1.Nxehim paraprakisht furrën në 200 gradë C. Në një tas të vogël ose filxhan, përziejmë së bashku erëzat e limonit dhe piperit, pluhurin e hudhrës dhe majdanozin e thatë.

2.I vendosim fetat e një portokalli në një shtresë të vetme në fund të një pjate pjekjeje. Vendosim një shtresë me feta qepe mbi portokall. Spërkasim me pak vaj ulliri dhe me gjysmën e përzierjes së erëzave.

3.Vendosim pjatën e përgatitur në furrën e nxehur që më parë dhe e pjekim për rreth 25 minuta, ose derisa qepët të marrin ngjyrë kafe dhe të zbuten. E heqim pjatën nga furra dhe rritim temperaturën në 220 gradë C.

4.Shtyjmë fetat e qepës dhe të portokallit në buzët e jashtme të pjatës së pjekjes dhe vendosim filetot e salmonit në qendër. Sezonojmë me gjysmën e mbetur të përzierjes së erëzave.

5.Trazojmë së bashku lëngun e portokallit, lëngun e limonit dhe mjaltin në një tas të vogël. E hedhim në mënyrë të barabartë mbi salmon.

6.I pjekim në furrën e nxehur që më parë për 12 deri në 15 minuta ose derisa salmoni të bëhet i errët në qendër.

7.Heqim filetot në pjatën ku do t’i shërbejmë dhe i hedhim portokallin e pjekur. Zbukurojmë filetot me qepë të pjekura dhe feta portokalli të freskët.