Ushqimet që ndihmojnë të rikuperoheni nga festat

Ushqimet që ndihmojnë të rikuperoheni nga festat

Shikoni cilat ushqime do t’ju ndihmojnë të rikuperoheni nga festat e fundvitit Nëse keni mungesë të energjisë, pijet ushqyese janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të furnizuar trupin tuaj me vitaminat dhe mineralet e nevojshme.

Spinaqi

Kjo perime përmbush 200 për qind të kërkesave të përditshme për vitaminë K, e cila mban shëndetin e kockave. Ai është i pasur me hekur, andaj rekomandohet për njerëzit që rikuperohen nga sëmundjet ose që janë anemikë. Spinaqi është gjithashtu një burim i mirë i lutein, i cili ruan shikimin. Banania Ky frut është i pasur me kalium, i cili redukton ndjenjën e lodhjes dhe rrit përqendrimin.

Përveç kësaj, është një burim i mirë i vitaminës B6, e cila është e rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit të trurit dhe imunitetit, si dhe ushqyese që kontribuojnë në sistemin e tretjes. Panxhari Kjo perime ka ndikime kundërinflamatore. Ajo ka një përqindje të lartë të hekurit, folatit dhe vitaminës B.

Ka rreth 440 miligramë kalium në 200 gramë panxhar. Ekspertët këshillojnë ta kombinoni me fruta agrume si limoni ose limoni, për të rritur absorbimin e lëndëve ushqyese. Jogurti Një pije e shëndetshme nuk është e plotë pa një burim të mirë proteinash, si kosi.

Jo vetëm që ka dy herë më shumë proteina si kos i zakonshëm, por gjithashtu përmban një sasi të madhe të kalciumit, i cili siguron ndërtimin e kockave dhe dhëmbëve. Kanella Kanella është një erëz shumë fleksible që i përgjigjet kombinimeve të ndryshme. Studimet kanë treguar se rregullon presionin e gjakut dhe ul kolesterinën “e keqe” në gjak.