Sot shpallet aktgjykimi ndaj katër deputetëve të Vetëvendosjes

Sot shpallet aktgjykimi ndaj katër deputetëve të Vetëvendosjes

Pak më shumë se dy vjet pas ngritjes së aktakuzës për hedhje të gazit në Kuvendin e Kosovës, katër deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje sot do të mësojnë epilogun e gjykimit të tyre.

Kjo pasi që Gjykata Themelore e Prishtinës në orën 13:00 do të shpallë aktgjykimin ndaj Albin Kurtit, Albulena Haxhiut, Faton Topallit dhe Donika Kadaj-Bujupit.    

Të katër deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje akuzohen për hedhje të gazit në seancën e Kuvendit të Kosovës me qëllim të pengimit të ratifikimit të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin  e Zi dhe Marrëveshjen për Bashkësinë e komunave me shumicë serbe.

 Mbrëmë deputetja Haxhiu ka paralajmëruar se nuk do të shkojnë në seancën ku pritet shpallja e aktgjykimit.