Gjethja që “lufton” gripin dhe problemet me veshkat

Gjethja që “lufton” gripin dhe problemet me veshkat

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera.

Më poshtë do të lexoni vlerat e pasura të gjetheve të thata të dafinës të rendituraZgjidhje për refluksin ose urthin:Gjethet e dafinës ndihmojnë tretjen dhe shmangin çrregullimet në këtë sistem.

Nëse pini çaj dafine mund të luftoni aciditetin e lartë në stomak dhe të zgjidhni problemin e lëvizjeve të çrregullta të zorrëve.Gjethet e dafinës përmbajnë enzima që mundësojnë shpërbërjen e proteinave dhe rrjedhimisht ato janë një zgjedhje e shkëlqyer.Merrni 5 gramë me gjethe dafine, shtoni një centimetër xhenxhefil dhe ziejini së bashku në 300 ml ujë deri sa të mbetet ¼ e ujit.Shtoni mjaltë dhe pijeni lëngun dy herë në ditë derisa të rregulloni organizmin.Gjethet e dafinës për shëndetin e zemrës:Ata që vuajnë nga problemet e zemrës dhe ankthi duhet të ziejnë tre gramë me gjethe dafine dhe 3-4 gramë me lule të trëndafilit të egër në 300 ml ujë.

Lëngu duhet të ziejë deri sa të mbetet 75 ml e ujit. Kullojeni dhe pijeni për 4 javë.Infeksionet dhe të ftohurat:Gjethet e dafinës janë efikase kundër infeksioneve dhe simptomave të të ftohtit dhe gripit.Në rastet kur vuani nga probleme me frymëmarrjen, zieni 2-3 gjethe dafine në ujë.

Lëreni të ftohet për 10 minuta.Zhysni një napë në lëng dhe më pas vendoseni në kraharor për ta çliruar nga bllokimet e shkaktuara nga i ftohti, kolla dhe virozat.Çaji i gjetheve të dafinës është efikas kundër temperaturës.Nëse vuani nga tështimat e përsëritura, zieni disa gjethe dafine në 200 ml ujë deri sa të mbetet ¼ e tij.

Kullojeni dhe pijeni lëngun.Në ndihmë të gjumit:Nëse konsumoni gjethe dafine nëpërmjet çajit, përpara fjetjes do të keni një gjumë të mirë dhe të qetë. Ky çaj bën mrekullira.

Problemet me veshkat:Gjethet e dafinës ndihmojnë kundër infeksioneve dhe gurëve në veshka. Zieni 5 gramë me gjethe dafine në 200 ml ujë deri sa të mbetet 50 ml e tij.Kullojeni dhe lëngun pijeni dy herë në ditë. Ky lëng do të parandalojë edhe formimin e gurëve.