Sallatë me jogurt

Sallatë me jogurt

Përbërësit

1 sallatë vjollce

1 gotë të çajit vaj

gjysmë gote të çajit ujë

1 lugë majonez

jogurt

kripë

Hapat

Lakrën e bëmë nerende, lakrën e vendosim në një tenxhere të lyer me vaj.

E fërgojmë rreth 6-7 minuta, ia shtojmë ujin e nevojshëm.

Pasi të shterrët ujin ia shtojmë kripën, e largojmë tenxherën nga zjarri.

Pas ftohjës së lakrës ia shtojmë, jogurtin, majonezin dhe tenxherën e vëmë përsëri në zjarr , e përziejmë rreth 2-3 minuta.

Lakrën e vendosim në pjatën kryesore për shërbim.

Ju bëftë mirë!