Kia paraqet motorin e lehtë hibride te dizelët

Kia paraqet motorin e lehtë hibride te dizelët

Në gjysmën e dytë të vitit 2018, prodhuesi korean do të paraqesë motorin e parë hibrid të lehtë me naftë, i cili redukton emetimet e CO2 duke përdorur një motor elektrik gjatë përshpejtimit, me një bateri shtesë 48V.

Kia thotë se teknologjia hibrid "EcoDynamics +" ofron një raport më kosto-efektiv të kostos dhe performancës sesa sistemet hibride konvencionale në makina, transmeton KosovaPress.

Natyra kompakte e komponentëve do të thotë se kjo teknologji e re mund të përfshihet lehtësisht në një automjet ekzistues pa ndikuar në lehtësinë ose paraqitjen e komponentëve në automjet.

Kia Sportage do të jetë modeli i parë që do të ofrojë veturën e re EcoDynamics + të lehtë hibride dizel deri në vitin 2018 dhe Ceed i ri, i cili do të mbërrijë në vjeshtë, do të jetë makina e ardhshme që do të dalë në shitje në 2019.

Detajet e planeve sa i përket teknologjisë së hibridit të lehtë, Kia do t’i prezantojë muajve të ardhshëm.


MË SHUME NGA Auto