Perime me beshamel në furrë

Perime me beshamel në furrë

Përbërësit:

2 karotë

100 gr lulelakër

100 gr brokoli

100 gr pançetë

1 gotë ujë

kripë

piper

25 gr gjalpë

100 gr miell

1/2 l qumësht

Përgatitja

1.Si fillim prisni imët karotat, brokolin, lulelakrën dhe pançetën. Lyeni një tavë me pak vaj ulliri dhe vendosni brenda saj perimet së bashku me pancetën. Trazojini mirë.

2.Shtoni një gotë ujë të ngrohtë sipër dhe i rregulloni me kripë e piper. E lini për pak minuta mënjanë.

3.Shtoni një gotë ujë të ngrohtë sipër dhe i rregulloni me kripë e piper. E lini për pak minuta mënjanë.

4.Trazojeni vazhdimisht dhe e rregulloni me kripë e piper. Pas 5 minutash ia shtoni beshamelin tavës me perime.

5.Futeni në furrë për tu pjekur përreth 30 minuta në temperaturë 180 gradë. Në fund e servirni dhe shijojeni!