Fërgesë vere me speca e domate

Fërgesë vere me speca e domate

Përbërësit

3 kokrra domate

5 spec jeshil

2 thelpinj hudhër

5 lugë gjelle gjizë

3 kokrra vezë

kripë

piper i zi

piper i kuq

2 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja

1.Skuqni specat në një tigan të thellë me vajin e ullirit.

2.Pasi të jënë zbutur pak shtojini 2 thelpi hudhër dhe pak kripë

3.Më pas shtoni domatet e prera në kubikë dhe të qëruara nga lëkura, piper të zi, piper të kuq.

4.htoni gjizën dhe përzijeni. Më pas shtoni vezët, me ngadalë në mënyrë që të mos priten nga nxehtësia.

5.Shërbejeni të ngrohtë.