Supë pule

Supë pule

Përbërësit:

400 gr mish pule
2 karrota
Pak magdanoz
Pak rrënjë selinoje
kripë
piper i zi
veget
2 l ujë
Fide të supës

Hapat:

Në ujë qesim mishin e pulës, karroten, rrënjën e selinos, kripën, piperin e zi, vegetën sipas hijës dhe vëmë të ziejnë për një orë.

Më pas nxjerrim perimet, i grijm në copëza të vogla dhe mishin e largojmë nga eshtrat dhe i kthejm prap në lëngun e supës ku janë zier.

Në fund shtojmë fidet,dhe magdanozin dhe e servojmë të nxehtë.