Ushqime që pastrojnë arteriet dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Ushqime që pastrojnë arteriet dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Është e vërtetë se sëmundja kardiovaskulare është një vrasës shumë i madh.

Një nga shkaqet kryesore për sulme koronare dhe goditje janë arteriet e bllokuara të cilat mund të ndërpresin qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Ka shumë faktorë që mund të përmirësojnë kërcënimin e një sulmi koronar duke përfshirë aktivitetin e pamjaftueshëm, stresin dhe dietën e dëmshme. Megjithatë, disa ndryshime të thjeshta në atë që hani mund të ju mundësojnë të mbroni veten dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Pra, ju paraqesim disa pije dhe ushqime të cilat mund t’ju lejojnë të mbani arteriet të lira nga bllokimi:

1. Salmoni

2. Lëng portokalli

3. Kafe

4. Arra

5. Hurma

6. Shafran i Indisë

7. Çaji i gjelbër

8. Djathi

9. Shalqiri

10. Misri

11. Boronica

12. Leshterikët

13. Kanella

14. Shega

15. Spinaqi

16. Brokoli

17. Vaj ulliri

18. Asparagus

19. Boronica

20. Avokado.


MË SHUME NGA Shëndetësi