Si ta forconi imunitetin e fëmijës suaj

Si ta forconi imunitetin e fëmijës suaj

Imuniteti i fëmijëve mund të forcohet me një dietë të duhur, marrjen e mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve, si dhe përmes ushtrimeve të rregullta.

Aktivitetet shtesë fizike ndihmojnë në forcimin e imunitetit, zhvillimin e shëndetshëm fizik dhe mendor të fëmijës dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.

Ushqimi me cilësi të lartë është shumë i rëndësishëm për sistemin imunitar të fëmijëve, dhe ato duhet patjetër të përfshihen në menynë e përditshme:

Kosi përmban probiotikë që janë thelbësore për funksionimin e sistemit të tretjes. Përveç tretjes, ata nxisin imunitetin dhe ndihmojnë trupin për të luftuar kundër sëmundjeve të ndryshme.

Kefiri është një burim i madh i probiotikëve. Nëse një fëmijë nuk e pëlqen shijen e kefirit, duhet ta përziejë me një lugë mjaltë.

Arrat përmbajnë acide yndyrore omega 3 që janë të mira për shëndetin e zemrës dhe përmirësimin e imunitetit. Ato gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e infeksionit të frymëmarrjes.

Frutat e freskëta dhe perimet. Vitamina C, e cila gjendet në fruta dhe perime të shumta, është e madhe për rritjen e imunitetit. Përfshini agrume, piper, brokoli, luleshtrydhe dhe fruta të kokrrave në dietën tuaj të përditshme.

Mishi është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe zinkut që merr pjesë në mënyrë aktive në luftën kundër infeksioneve.