DC Comics mirëpret James Gunn me skenarin e `Suicide Squad 2`

DC Comics mirëpret James Gunn me skenarin e `Suicide Squad 2`

James Gunn është pushuar nga "Guardians of the Galaxy" të Marvel, por DC Comics do ta mirëpresë atë me duar të hapura.

Warner Bros. konfirmoi se Gunn do të shkruajë skenarin për pjesën e dytë të filmit "Suicide Squad", ekskluziviteti i ekipit të ‘supervillains’ të DC. Në muajin korrik, Disney e pushoi nga puna Gunn, pas zbulimit të shakave që shkroi ai vite më parë në Twitter, të cilat përfshijnë temat e përdhunimit dhe pedofilisë, raporton Fox News.

Pas fuqisë krijuese midis dy filmave jashtëzakonisht të famshme "Guardians", largimi i Gunn nxiti reagimin e vet. Kastingu lëshoi ​​një deklaratë për përkrahjen e skenaristit/regjisorit të tyre, duke e lutur Disney ta ripunësojë atë, transmeton RTKlive.

Por në vend të kësaj, Gunn do të marrë përsipër "Suicide Squad", ekskluzivitetin e udhëhequr nga Will Smith, Margot Robbie dhe Jared Leto. Filmi i parë, me skenar dhe regji nga David Ayer, fitoi 747 milionë dollarë në vitin 2016, por tërhoqi kritika përçmuese. Gunn pritet të marrë një qasje krejtësisht të re dhe potencialisht të bëjë regjinë e filmit të ardhshëm "Suicide Squad 2".