​Spiunohet ‘automjeti eksperimental’ i BMW 2 Gran Coupe

​Spiunohet ‘automjeti eksperimental’ i BMW 2 Gran Coupe

Pas nisjes së X7 që shërben si SUV, BMW është duke punuar në një model të ri.

Teknikisht, prodhuesi gjerman tashmë ka një ofertë të tillë me Sedanin e Serisë 1, por është i disponueshëm vetëm në Kinë dhe Meksikë, ndërsa Gran Coupe 2 Series është vendosur të bëhet një model global.

Megjithatë, maskimi i aplikuar nga BMW nuk duket të jetë i trashë, kështu që ka një njohuri rreth të qartë të formës dhe përmasave të saj.

Modeli pritet të ketë një konfigurim xDrive, përfshirë versionin e performancës M të quajtur M235i me më shumë se 300 kuaj fuqi, me turbo-motor 2.0-litra si X2 M35i.

Vetura vjen në konfigurimin M Sport me rrota 18 inç, konfigurim më të fortë të pezullimit, frena të avancuara dhe ulëse sportive. M Performance do të kombinojë një motor me djegie me 252 kuaj fuqi me një motor elektrik me 87 kuaj fuqi shtesë.

Vetura ndanë të njëjtën platformë FWD si te seria e gjeneratës së ardhshme 1, Gran Coupe, do të ketë pesë dyer si te Seria 4 GC, si dhe do të jetë më i shtrenjtë se një Sedan i serisë 3. Prodhimi i Gran Coupe të ri pritet të fillojë në qershor.