Shi dhe borë në bregdetin shqiptar, ngrica në zonat malore

Shi dhe borë në bregdetin shqiptar, ngrica në zonat malore

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se moti për ditën e sotme në Shqipëri parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare mesatare lokalisht të dendura në relievet malore të verilindjes dhe juglindjes në orët e mëngjesit.

Mjegull /mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës. Ngrica në zonat malore.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-juglindje  1-15m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare deri në 22m/s intensive dhe me rrahje e shoqëruar me një valëzim të forcës 1-2 ballë me lartësi vale deri 1.5 metra.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër -4/4 diell

Kukës    -8/-2re diell

Lezhë    -4/4  diell

Dibër     -9/-3 re diell

Durrës  -1/8  diell

Tiranë   -2/7  diell

Elbasan     -3/6  diell

Berat     -3/7  diell

Vlorë     0/9  diell

Korçë    -6/-2 re diell

Gjirokastër -4/5  diell

Sarandë 1/9  diell.