Moti në Shqipëri

Moti në Shqipëri

Orët e para të ditës në Shqipëri dominohen nga kthjellime dhe alternime të shpeshta vranësirash në të gjithë Shqipërinë.

Më të dendura vranësirat paraqiten gjatë pjesës së dytë të ditës në zonat Jugore-Juglindore.

Kjo situatë e motit do të mbetet prezent gjatë natës dhe deri mëngjesin pas-ardhës.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit janë rritur lehtë në mëngjes por rënie sjellë mesdita duke u luhatur nga -3°C në zonat Verilindore deri në 13°C në bregdet.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.