Partitë shqiptare ende pa vendim të prerë për zgjedhjet presidenciale

Partitë shqiptare ende pa vendim të prerë për zgjedhjet presidenciale

Partitë politike shqiptare ende nuk kanë përgjigje konkrete ndaj thirrjes së kryeministrit Zoran Zaev për kandidat të përbashkët konsensual.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti dje deklaroi se do përpiqen të gjejnë shteg për kandidat të përbashkët me LSDM-në.

Ndërsa partneri tjetër qeveritar, BESA e Afrim Gashit, thotë se vendimi pritet të merret në organet e partisë.

“Jemi duke i shqyrtuar të gjitha mundësitë për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale dhe organet e partisë do të marrin vendimin më të pranuar për strukturat tona”, thonë nga Lëvizja BESA, krahu i Afrim Gashit.

Pa vendim të prerë janë edhe partitë opozitare shqiptare. Nga Aleanca për Shqiptarët thonë se presin vendimin e kryesisë.

“I kemi shqyrtuar disa opsione, në takimin e radhës së Kryesisë me siguri do të definohet qëndrimi”, thonë nga Aleanca për Shqiptarët, raporton Alsat M.

Ndërsa nga BESA e krahut të Bilall Kasamit, nënvizojnë se nuk kanë marrë ftesë konkrete nga kryeministri Zaev.

Ndërsa presin vendimin e ASH-së për të dalë me kandidat të përbashkët.

“Nuk kemi marrë ndonjë ftesë nga kryeministri rreth çështje. Jemi të fokusuar në fuqizimin e votës shqiptare në maksimum dhe jemi duke punuar në atë drejtim. Nuk kemi dhe bisedime me ASH-në. Nga komunikimi i fundit mbetet që të mbajnë mbledhje të Kryesisë dhe të na njoftojnë a janë të gatshëm të ulemi për biseda. ASH ende nuk ka dhënë përgjigje”, pohuan nga Lëvizja BESA, krahu i Bilall Kasamit.

Përderisa nga LSDM-ja, edhe sot, nuk ka asnjë përgjigje për zgjedhje të parakohshme parlamentare, VMRO-DPMNE insiston. Kryetari, Hristijan Mickovski, përmes një video, u kërkon qytetarëve të dalin në zgjedhje të parakohshme parlamentare, për të penguar varfërinë e vendit dhe politikat e gabuara të pushtetit të udhëhequr nga LSDM.

“Duhen zgjedhje, Ju të vendosni se në çfarë atdheu dëshironi të jetoni. Unë e di se nuk jeni për Maqedoni të Veriut të varfër dhe të poshtëruar. Unë e di se jeni për Maqedoni të suksesshme dhe të pasur. Andaj ejani në zgjedhje. Le të ngroh agimi i lirisë”, tha Hristijan Mickovski, kryetar i VMRO-DPMNE.

Pasi kryetari i Kuvendit, të premten i shpalli zgjedhjet presidenciale, deri më 21 mars, partitë politike do të duhet të dorëzojnë kandidatët e tyre në KSHZ.

Rrethi i parë i zgjedhjeve do të mbahet më 21 prill, ndërsa rrethi i dytë më 5 maj.