Bafta Film Awards 2019, ‘The Favourite’ siguron fronin me 7 çmime

Bafta Film Awards 2019, ‘The Favourite’ siguron fronin me 7 çmime

The Favourite ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards mbrëmjen e së dielës (10 shkurt). Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime.

Olivia Colman mori çmimin ‘Aktorja më e mirë’ ndërsa Rachel Weisz çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.

Filmi meksikan Roma fitoi “Filmi më i mirë’ dhe Rami Malek mori çmimin ‘Aktori më i mirë’ për rolin e Freddie Mercury në Rhapsody Bohem.

Fituesit kryesorë

-The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori

-Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori

-Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori 

-Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori

-BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori

-Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori

-Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori

-A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori