Audi S5 vjen me një TDI të fuqishëm

Audi S5 vjen me një TDI të fuqishëm

Pas shumë vitesh spekulimesh se Audi me shenjën S mund të mbërrijë dhe të mos jetë SUV, me një motor nafte, më në fund mund të ndodhë.

Sipas revistës franceze Automobile Magazine, Audi ka në plan të futë në S5 Coupe TDI e fuqizuar 3.0-litra V6 të prezantuar së fundmi.

Ky corossover me turbo-dizel zhvillon 342 kuaj fuqi dhe 700 Nm çift rrotullues, dhe në sajë të sistemit hibrid të përshtatur nga dizeli SQ7 ‘turbo-vrima’ nuk është problem.

Informacioni habiti komunitetin e automobilave, veçanërisht Grupin Volkswagen që është duke u përpjekur të përmbushur standardet gjithnjë në rritje mjedisore dhe të investojë miliarda në elektrifikim.

Megjithatë, është gjithnjë e më e sigurt se Audi S5 do të bashkohet me VW Golf GTD dhe Shkoda Octavia RS si i treti në grup me një dizel të fortë në modelin sportiv pa qenë një klasë crossover / SUV.

Megjithatë, dizel S5 nuk do të shfaqet në treg në të ardhmen e afërt, pasi Audi po përgatit vetëm një A5 të rregullt, ndërsa variantet sportive priten deri në fund të vitit 2020 ose 2021.

Sidoqoftë, ky informacion vjen disa ditë pasi VW prezantoi SUV Touareg popullor me motorin V8 TDI, që dëshmon se kjo kompani nuk do të heqë dorë aq lehtë nga nafta pavarësisht skandalit në testet e vitit 2015 në SHBA.