Momenti i arrestimit të sulmuesit në xhamitë në Zelandën e Re

Momenti i arrestimit të sulmuesit në xhamitë në Zelandën e Re

Të paktën 49 persona u vranë dhe 48 të tjerë u plagosën nga sulmi terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re.

Brenton Tarrant, raportohet të jetë i dyshuari i këtij akti terrorist, i cili filmoi tërë ngjarjen. Ai ka filmuar vetën duke shtënë me armë mbi myslimanët të cilët po falnin namazin e së premtes.

Ai u  arrestua nga Policia, ndërsa ka njoftuar se deri më tani ka arrestuar katër persona, tre meshkuj dhe një femër, derisa dyshon se ka ende të përfshirë që janë të lirë.