Sot hidhet shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve

Sot hidhet shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve

Sot në ora 12:00 hidhet shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve në Nion të Zvicrës.

Shorti për çerekfinale nuk ka kufizime që do të thotë se tashmë ekipet e së njëjtit vend mund të luajnë kundër njëra-tjetrës.

Në çerekfinale dominojnë skuadrat angleze pasi janë kualifikuar të 4 skuadrat e këtij vendi Manchester City, Tottenham, Manchester United dhe Liverpool. Kjo ndodh për herë të parë që nga sezoni 2008-09.

Juventus është ndoshta skuadra që të gjitha duan ta shmangin, pas formës së lartë të Cristiano Ronaldos.  Po ashtu, për t’u shmangur është edhe i vetmi ekip spanjoll që ka mbetur në garë, Barcelona e Leo Messit.

Ajax dhe Porto e plotësojnë tetëshen e mbetur në garë.

Klubet që janë në çerekfinale kanë 21 kupa evropiane së bashku, vetëm Tottenham dhe Manchester City nuk kanë arritur të triumfojnë në Ligën e Kampionëve.

Ndeshjet e para çerekfinale do të luhen më 9 dhe 10 prill, ndërsa ato kthyese më 16 dhe 17 prill.