Sallatë me quinoa dhe perime

Sallatë me quinoa dhe perime

Përbërësit:

Quinoa e zier
▪ Domate
▪ Kastravec
▪ Avokado
▪ Limon
▪ Qepë e kuqe
▪ Vaj ulliri

Përgatitja:

Presim në kubikë të vegjël domaten, kastravecin, avokadon dhe i përziejmë së bashku me quinoan e para përgatitur.

Në një enë hedhim lëngun e dy limonëve, pak kripë, piper, vaj ulliri, dhe i përziejmë fort duke krijuar një masë homogjene.

E vendosim në pjatë të gjithë këta përbërës të përzier së bashku, dhe sipas dëshirës mund të shtojmë edhe qepën e kuqe të prerë në copa të vogla.