Presidenti i Izraelit fillon konsultimet për emërimin e kryeministrit

Presidenti i Izraelit fillon konsultimet për emërimin e kryeministrit

Presidenti Reuven Rivlin tha se do të shpallë zgjedhjen e tij të mërkurën pas takimit me të gjitha partitë që kapën vendet në Knesset prej 120 anëtarësh.

Emërimi i kryeministrit Benjamin Netanjahu dukej praktikisht i siguruar pasi që krahun e djathtë Likud fitoi numrin më të madh të vendeve parlamentare në votimin e së martës dhe rivali i tij më i afërt, Benny Gantz i partisë Blue dhe White të qendrës, pranoi humbjen.

Presidenti Reuven Rivlin tha se do të shpallë zgjedhjen e tij të mërkurën pas takimit me të gjitha partitë që kapën vendet në Knesset prej 120 anëtarësh.

Sipas ligjit izraelit, pas konsultimeve me palët, presidenti cakton një ligjvënës të cilin ai beson se ka shansin më të mirë për të formuar një qeveri, duke deleguar 28 ditë, me një zgjatje dy javore nëse është e nevojshme, për të përfunduar detyrën, raporton agjencia e lajmeve “Reuters”.

Netanyahu tha se synon të ndërtojë një koalicion me pesë parti hebraike të ekstremit të djathtë, të djathtë dhe ultra-ortodoks që do t’i jepnin një qeverie të udhëhequr nga Likud 65 vende, katër më shumë se administrata që po largohet.

Katër prej këtyre partive kanë thënë tashmë se do të mbështesin Netanyahu, duke sjellë numrin e tij të vendeve në 60.