Microsoft ndalon shitjet e laptopëve Huawei

Microsoft ndalon shitjet e laptopëve Huawei

Kompania Microsoft ka ndaluar shitjet e laptopëve Huawei MateBook X Pro në dyqanet e saj online pasi kompania kineze u vu në listën e zezë të Qeverisë amerikane.

Vendimi vjen pas lajmeve se Google do të ndalonte përdorimin e Android dhe shërbimeve të kompania për Huawei.

Megjithatë mbetet për t’u parë nëse Microsoft do të bllokojë përditësimet e laptopëve Huawei me Windows 10 të instaluar.

MateBook X Pro është hequr nga dyqani online i Microsoft gjatë fundjavës, ku me këtë veprim kompania po i bindet kërkesave të qeverisë Amerikane për të ndaluar së bëri biznes me kompaninë.

Frika se kompania mund të bllokojë plotësisht përditësimet e Windows 10 është shtuar pas këtij veprimi.

Në fund të javës së kaluar, Administrata e presidentit amerikan Donald Trump e vendosi Huawei Technologies Co Ltd në listën e zezë tregtare, duke zbatuar menjëherë kufizime që do ta bëjnë jashtëzakonisht të vështirë për kompaninë të bëjë biznes me homologët amerikanë.