Protestuesit rrethojnë qeverinë në Hong Kong

Protestuesit rrethojnë qeverinë në Hong Kong

​Mijëra protestues dhe policë në Hong Kong janë të angazhuar në një protestë, ndërsa zemërimi rritet mbi një projektligj që do të lejonte ekstradimin në Kinë.

Protestuesit, disa të veshur me maskë fytyre dhe helmeta, bllokuan rrugët kyçe rreth ndërtesave qeveritare.

Policia në marshin e trazirave u përgjigj duke përdorur topat e ujit dhe gaz lotsjellës mbi protestuesit për t'i shpërndarë ata dhe paralajmëruan se mund të përdorin edhe forcën.

Këshilli Legjislativ (LegCo) tani ka vonuar leximin e dytë të projektligjit.

LegCo pro-Pekin lëshoi një deklaratë të mërkurën duke thënë se takimi që ishte planifikuar për orën 11:00, me orën lokale , do të "ndryshohej në një kohë të mëvonshme" duke shtuar se anëtarët do të njoftoheshin për më vonë.

Pavarësisht opozitës, qeveria kishte thënë se do të vazhdojë të nxisë ekstradimin.

Një votim përfundimtar pritet më 20 qershor me LegCo që pritet të kalojë projektligjin, raportojnë mediat në Hong Kong.