Ja si të përgatisni akullore shtëpie me banane

Ja si të përgatisni akullore shtëpie me banane

Përbërësit:

1 banane
bajame
fëstekë/pistachio

Udhëzimet:

1 Bananet pritini në rrathë e më pas vendosini në një enë të mbyllur ose në qese dhe lërini në ngrirje të thellë për dy orë.

2 Pas dy orësh, do t’iu duhen disa minuta kohë për t’I bluar në blender duke përfituar një akullore kremoze.

3 Meqë babanet janë të ëmbla, nuk do të keni nevojë për sheqer shtesë, prandaj veëm shtoni pak bajame ose fëstëkë të thërmuar. Ju bëftë mirë./meshije.com