Moti sot, kryesisht me diell

Moti sot, kryesisht me diell

Gjatë kësaj jave pritet të mbajë mot i nxehtë dhe kryesisht me diell.

Vala e të nxehtit afrikan që po depërton mbi kontinentin evropian, pritet të prek edhe rajonin tonë, por më shumë në pjesën e dytë të javës.

Për sot pritet të jetë nxehtë dhe kryesisht me diell.

Pasdite priten zhvillime të vranësirave lokale, e rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullimë.

Temperaturat minimale do të shënojnë nga 13 deri në 15 gradë celsius, ndërsa maksimalet do të shënojnë nga 29 deri në 32 gradë celsius.

Mirëpo, gjatë kësaj jave, në aspektin termik do të mbajë mot kryesisht i nxehtë. Ditën e mërkurë turbullira që do të depërtojnë në lindje të rajonit, mund të sjellin vranësira dhe rënie të lehtë të temperaturave, e orëve të pasdites shfaqen mundësi edhe për riga lokale shiu.

Ndërsa  sipas Prishtina Weather, ky është moti javen e ardhshme:

22.07 – Nxehtë, kryesisht me diell. Pasdite priten zhvillime të vransirave lokale, e rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullimë.
23.07 – Nxehtë, pjesërisht vranët, me intervale më të gjata me diell.
24.07 – Pjesërisht vranët. Pasdite mundësi për riga lokale shiu.
25.07-26.07 – Nxehtë, kryesisht kthjellët dhe me diell.

Temperaturat e ajrit në fundjavë do të luhaten pak mbi vlera mesatare. Minimalet nga 13C deri në 17C, e maksimalet nga 28C deri në 33C.
Do të fryj erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 3-8m/s.
Shtypja atmosferike do të mbetet e lartë mbi vlera normale.