Referendumi i Etiopisë: Dhjetëra të vrarë në përplasjet e Sidamas

Referendumi i Etiopisë: Dhjetëra të vrarë në përplasjet e Sidamas

Mbi 20 persona kanë humbur jetën ë përleshjet e dhunshme në Etiopinë jugore.

Të paktën 25 persona kanë vdekur në përleshjet midis forcave të sigurisë etiopiane dhe aktivistëve në Etiopinë jugore, kanë thënë zyrtarët e spitalit për “Bbc”.

Zyrtarët thanë se forcat e sigurisë kanë qëlluar plumba gjatë protestave në të gjithë rajonin e Sidama.

Aktivistët nga grupi etnik Sidama vendosën të deklaronin shtetin e tyre federal të enjten.

Ata akuzuan qeverinë për mos mbajtjen e një referendumi të premtuar për çështjen.

Sidama janë grupi i pestë më i madh etnik në Etiopi, që përbëjnë 4% të popullsisë. Katër komunitetet më të mëdha kanë të gjitha rajonet e tyre brenda sistemit federal etnik të Etiopisë.