Moti në Shqipëri

Moti në Shqipëri

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga vlera normale të presionit të atmosferik e cila do të kushtëzojë Shqipërinë me mot të qëndrueshëm.

Për sot, moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të  jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi maksimale  10-15 m/sek në bregdet.

Valëzimi  i forcës 4  ballë me lartësi vale 1,0–1,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore   13/28°C

Zonat e  ulëta    17/35°C

Zonat  bregdetare  21/33°C