Tërmeti godet destinacionin e shqiptarëve

Tërmeti godet destinacionin e shqiptarëve

Vetëm një muaj pas stuhisë së tmerrshme, që iu mori jetën shtatë turistëve, gadishulli i bukur i Halkidikit në Greqi, i njohur dhe si një ndër destinacionet e preferuara të shqiptarëve, është goditur nga një tërmet, duke shkaktuar sërish panik.

Mediet greke raportojnë se një tërmet me madhësi 3.5 ballë i shkallës Rihter në det të hapur të Halkidikisë, një ditë më parë, transmeton “Balkanweb”.

Epiqendra e tërmetit ishte 35 kilometra në juglindje të Athos, ndërsa thellësia ishte në 10 kilometra. Dridhja u ndje si në Halkidiki ashtu edhe në ishujt e Egjeut verilindor, por nuk shkaktoi shqetësim për vendasit.