​Pacolli: Çekia konfirmon mbështetjen për Kosovën si shtet të pavarur

​Pacolli: Çekia konfirmon mbështetjen për Kosovën si shtet të pavarur

Republika Çeke sot përmes ministrit të saj të Punëve të Jashtme Tomásh Petřícek ka konfirmuar mbështetjen e fuqishme për Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran dhe integrimin e saj në BE, NATO dhe organizata ndërkombëtare.

Kjo është bërë e ditur nga shefi në detyrë i diplomacisë së Kosovës, Behgjet Pacolli përmes një postimi në Facebook.

Ai ka thënë se nuk do të ketë tërheqje të njohjes nga ana e Çekisë.

“Miqësia dhe partneriteti ynë është i fortë si guri. Ju bëj thirrje të gjithëve që të mos bien në grackën e Beogradit për të përhapur lajme që nuk kanë asnjë lidhje me realitetin. Nuk ka asnjë çnjohje të Kosovës, vetëm rruga përpara për ta bërë Kosovën më të fortë dhe pjesë si e barabartë e bashkësisë ndërkombëtare. Unë i jam mirënjohës homologut tim Ministrit të Jashtëm Tomáš Petřícek për mbështetjen e tij dhe të popullit dhe qeverisë së Republikës Çeke”, shkruan Pacolli.

 


MË SHUME NGA Aktuale