Supë viçi me tortelini

Supë viçi me tortelini

Nevojiten:

200 gr tortelini me djathë
* 2 kube supë e gatshme viçi
* 1 lugë kafeje borzilok
* 30gr gjalpë
* majdanoz
* 1l ujë
* kripë dhe piper i zi

Gatimi:

Në tenxheren me ujë në zjarr i vëmë dy kubet e supës së viçit për zierje.

Në ujin e valuar në tenxhere tjetër i vëmë tortelinat për zierje. Tenxheren e mbulojmë me kapak dhe ziejmë 15 minuta.

Tortelinat e ziera i derdhim në kullojës. Tortelinat e kulluara i shtojmë në tenxheren me supë. Pastaj, në tenxhere e shtojmë gjalpin, majdanozin e grirë dhe borzilokun dhe i përziejmë.

Tenxheren e mbulojmë me kapak dhe ziejmë për një kohë të shkurtër.

Me garuzhdë marrim nga supa dhe vëmë në pjatë të thellë. Mbi supë hedhim parmëzën dhe majdanoz të grirë.