Turqia rrit forcat ushtarake në kufirin me Sirinë

Turqia rrit forcat ushtarake në kufirin me Sirinë

Turqia ka rritur forcat e saj në kufirin me Sirinë përpara një kërcënimi për sulm të përmendur prej kohësh që mund të ketë për synim forcat e udhëhequra nga kurdët aleatë me SHBA-të.

Trupat do të kalojnë në Siri shpejt, tha një ndihmës presidencial, shkruan BBC.

Turqia dëshiron të krijojë një “zonë të sigurt” të pastruar nga trupat kurde që do të strehojë gjithashtu disa prej 3.6 milionë refugjatëve sirianë të Turqisë.

Donald Trump ka tërhequr trupat amerikane nga kjo zonë në një vendim të diskutueshëm ndaj të cilit reaguan ashpër gjerësisht brenda dhe jashtë vendit.

Ai përsëri mbrojti masën e tij të martën, duke thënë se kurdët nuk ishin braktisur përderisa i quajti të veçantë.

Kurdët ishin aleatët kryesorë të SHBA-ve në mposhtjen e grupit xhihadist Shteti Islamik (IS) në Siri.

Por Turqia i konsideron trupat kurde që dominojnë Forcat Demokratike Siriane (SDF) të aleatëve amerikanë si një grup terrorist.

Tërheqja amerikane u pa si hapje e rrugës për një ofensivë.