Erdogan: Haftar të heqë dorë nga sjellja agresive

Erdogan: Haftar të heqë dorë nga sjellja agresive

Komandanti i Ushtrisë kombëtare libiane Khalifa Haftar duhet të heqë dorë nga sjellja agresive për t’i hapur rrugë një procesi politik në Libi, tha presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan sot në Berlin.

"Haftar nuk e nënshkroi marrëveshjen dhe kjo na tregon se ai nuk dëshiron një proces paqeje, por një zgjidhje ushtarake të konfliktit", tha Erdogan në fillim të bisedimeve me presidentin e Rusisë Vladimir Putin.

Për të siguruar paqen dhe stabilitetin në Libi, është e nevojshme të gjesh mënyra për të siguruar armëpushimin dhe një zgjidhje politike të konfliktit në konferencën e Berlinit, tha Erdogan.

Putin ka deklaruar më parë se shpreson që dialogu për Libinë do të vazhdojë dhe se konflikti duhet të zgjidhet.

"Ne nuk po humbasim shpresën se dialogu do të vazhdojë dhe nuk kursejmë asnjë përpjekje për të zgjidhur këtë konflikt," tha Putin në margjinat e një takimi në Berlin.

“Rusia dhe Turqia kanë ndërmarrë një hap të mirë për të bërë thirrje për armëpushim në Libi, duke krijuar parakushte për mbajtjen e një konference në Berlin”, shtoi ai.

Berlini po mbledh sot faktorët kryesorë në luftën e gjatë civile në Libi, në përpjekje për të frenuar ndërhyrjen e huaj ushtarake, për të konsoliduar armëpushimin dhe për të ndihmuar në rindërtimin e procesit politik mbi të ardhmen e këtij shteti të Afrikës së Veriut.

Kancelarja Angela Merkel ftoi drejtuesit e 12 vendeve, si dhe të Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Evropian, Bashkimit Afrikan dhe Lidhjes Arabe, në një samit në kryeqytetin gjerman, transmeton KosovaPress.

Përpjekja diplomatike e gjërë e gjermanëve për të rritur përpjekjet për të ndaluar luftimet në Libi është pjesë e një nisme të Sekretarit të Përgjithshëm të KB Antonio Guterres dhe të dërguarit të tij në Libi, Gasan Salama.

Libia është e ndarë në administratat rivale, secila me mbështetje nga shtete të ndryshme.

Forcat e Hafter që kanë qenë nën rrethim nga Trpoli që nga prilli janë mbështetur nga Egjipti, Rusia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa qeveria e Tripolit u kthye në Turqi.

Armëpushimi për të cilin të dy palët u thirrën në fillim të këtij muaji nga Moska dhe Ankaraja është pushimi i parë në luftimet muajt e fundit.

I dërguari libian i KB Gasan Salame tha se vendit i duhej të ndalonte çdo ndërhyrje të huaj, por gjithashtu shprehu shqetësimin se nuk do të arrihet asnjë marrëveshje në Berlin për t'i dhënë fund konfliktit.