Katër të vdekur nga tërmeti në Turqi

Katër të vdekur nga tërmeti në Turqi

Së paku katër persona kanë humbur jetën nga tërmti që në mbrëmjen e sotme e goditi Turqinë.

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleiman Sojlu tha se dy persona u vranë në provincën lindore të Elazig dhe dy të tjerë në provincën fqinje të Malatya.

Fuqia e tërmetit ishte 6.8 shkallë të Rihterit. Tërmeti është regjistruar në pjesën lindore të Turqisë, Elazıg.

Tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazıg në orën 18:55, sipas kohës lokale, me një thellësi prej 10 kilometrash.

Prej ditësh Turqia është goditur nga një valë lëkundjesh të mëdha të tokës.

Nga pamjet e para, shihet se nga tërmeti ka pallate të rrënuara, ndërsa nuk dihet saktë se sa mund të jetë bilanci i viktimave.