Mesi nastavlja sanjati, Meksikanci idu kući plačući

Kakav crescendo za kraj jedanaestog dana Mundijala u Kataru. Prštalo je od emocija na stadionima u Lusailu i Dohi, posljednje minute pa i sekude odlučivale o tome ko ostaje da sanja svjetsku titulu a ko ide kući plačući.

Krenimo od kraja, od sudijske nadoknade na utakmicama 3. kola grupe C, Argentina je imala sigurnih 2-0 protiv razočaravajuće Poljske ali i dva žuta kartona manje od Meksika koji je, takođe, vodio protiv Saudijske Arabije 2-0.

Činilo se da se ponavlja scenarij iz Rusije kada je Senegal eliminiran, zbog više žutih kartona od Japana jer su obje selekcije imale potpuno identičan skor i međusobni omjer. Znali su to Meksikanci te su svim snagama napali ka golu Saudijaca u nadi da će doći i do trećeg pogotka i osmog uzastopnog učešća u osmini finala ali, u petoj, od sedam minuta nadoknade, Salem al Davsari je matirao Očou i bacio u očaj, kažu preko 100.000 "sombrerosa" u Kataru i desetine miliona u domovini.

Dramatičan, infarktan, spektakularan rasplet završen sretnim krajem za Argentinu i Poljsku koji su mogli zajedno slaviti na stadionu 974, dok su Meksikanci i Saudijci tugovali u Lusailu.

Sve je moglo biti mnogo ranije riješeno u korist Meksika da na golu Poljske nije briljirao Ščesni sa najboljom golmanskom izvedbom Mundijala. Odbranio je penal Mesiju te još 12 udaraca u okvir gola i bio je nadomak da nadmaši rekord Amerikanca Tima Hauarda iz Brazila sa 15 odbrana protiv Belgije.

Mesi je bio neprecizan, ali su to popravili u drugom poluvremenu Makalister i Alvarez i sada se "gaučosima" otvara žrijeb jer u narednoj rundi igraju protiv Australije a ako prođu u četvrt-finale, vjerovatni suparnik je Nizozemska ili Sjedinjene Države.

Poljaci su, po mnogima, nezasluženo među 16 najboljih, postigli su svega dva pogotka, oba Saudijcima ali, osmina-finala će im biti, čini se, krajnji domet jer se sastaju sa Francuskom. Ne može se reći ni da bi bilo više zasluženo da su prošli Meksikanci koji su se prekasno probudili, odigrali samo jedno poluvrijeme na nivou, ono sinoćnje protiv Saudijaca, ali je šteta što se više sa tribina katarskih stadiona neće čuti njihovo frenetično navijanje.

Saudijci mogu uzdignute glave put Rijada gdje će ih, sasvim sigurno, dočekati kao heroje zahvalna nacija za trenutke neviđene sreće koju su priredili pobjedom nad Argentincima, nadigrali su Poljsku, ali izgubili, a protiv Meksika više nisu imali snage za još jedan podvig.

U grupi D bilo je mnogo manje dramatike samim tim što se i prije posljednjih susreta znao jedan sudionik eliminatorne faze. "Trikolori" su sa dvije pobjede osigurali prvu poziciju, što je omogućilo selektoru "galskih pijetlova" Didijeu Dešamu da protiv Tunisa pošalje rezerviste na teren. To kod Francuza i dalje znači super-snažan tim koji se baš nije iskazao.

Tunižanima je trebala pobjeda i ostvarili su je pogotkom Vabi Hazrija iz 58. minute, ali su bili na pragu povijesnog uspjeha samo dvije minute jer je Metju Leki zatresao mrežu, možda i najvećeg razočaranja prvenstva do sada, Danaca.

Do kraja nije bilo promjena, Tunižani su ostali treći a na petom kontinetu je uslijedila besana noć, slavio se drugi prolaz "soccerosa" u eliminatornu fazu, nakon što su to ostvarili još u Japanu i Južnoj Koreji 2002. godine.

Nakon što znamo polovinu sudionika osmine finala, konstatacija je da je bilo pozitivnih iznenađenja (Senegal, Australija, SAD) i onih negativnih (Danska),  ali su oni najveći favoriti čistilište grupne faze prošli uz manje (Francuska, Engleska, Nizozemska) ili više poteškoća (Argentina) tako da se već mogu nazrijeti ili možda smiono prognozirati dva para četvrt-finala, Nizozemska-Argentina, Francuska-Engleska.