AAK-ja kërkon seancë të jashtëzakonshme për vaksinat
Rtklive
Lajme

AAK-ja kërkon seancë të jashtëzakonshme për vaksinat

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka kërkuar organizimin e një seance të jashtëzakonshme për diskutimin rreth vaksinimit në masë dhe parandalimit të keqmenaxhimit të pandemisë.

Tahiri përmes një konference për media tha se në seancën e të hënës nuk duhet të diskutohet për programin e Qeverisë Kurti, por të diskutohet për vaksinimin në masë.

“AAK-ja kërkon organizmiin e një seance të jashtëzakonshme ku do të diksutojmë vetëm një temë, vaksinimin në mas dhe parandalimin e keqmenxhaimti të pandemisë. Seanca e të hanes nuk duhet të diskutojmë për programin e qeverisë, situata e krijuar na imponon debatin për vaksinat, vaksnimin në masë dhe jo për një pamflet politik, partiak, të ashtuquajtur program qeverisë, i cili flet më shuëm për donacione se sa për planin për vaksnimin në masë”, tha Tahiri.

Ai pyeti kryeministrin Albin Kurtin dhe minsitrin e Shëndetësisë, Arben Vitia se çfarë po ndodh me blerjen e vaksinave.

“Çka po ndodhë o burra me blerjen e vaksinave, buxhetin e keni në Qeveri për blerjen e vaksinave nuk keni opozitë, jemi bashk. E keni mundësinë e kontraktimit në diskretcion tuaj dhe nuk po kërkojmë nga ju info shtesë, por veprim. Kërkojmë nga Kurti dhe Vitia të veproni, nuk menaxhohet shteti as pandemia mëlëmoshë, por me veprime konkrete”, shtoi Tahiri.


MË SHUME NGA Lajme