07:07

16.10.2023

07:07

16.10.2023

RTKlive, DW

U Tirani se danas održava samit lidera Berlinskog procesa, prvi put u zemlji koja nije članica Evropske unije.

Pored lidera šest zemllja Zapadnog Balkana koji čine Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Severna Makedonija i Srbija, očekuje se i prisustvo nemačkog kancelara Olafa Šolca, predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, predsednik Francuske Emanuela Makrona, kao i lidera zemalja EU učesnica Samita – Austrije, Hrvatske, Grčke, Mađarske, Holandije, Slovenije.

Kosovo će predstavljati premijer Aljbin Kurti.

„Na marginama samita premijer Kurti će imati bilateralne sastanke, uključujući i sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom“, saopšteno je iz kabineta premijera.

Najavljeni su i visoki predstavnici CEFTA, OECD, RCC, Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Evropske investicione banke.

Kako piše na sajtu nemačkog kancelara, samit će oko 11 časova otvoriti kancelar Olaf Šolc, albanski premijer Edi Rama i predsednica Komisije fon der Lajen. Razgovori će se potom voditi obuhvataju, između ostalog, „pitanja regionalne i bilateralne saradnje, ali i dalje integracije regiona Zapadnog Balkana u unutrašnje tržište EU, kao i ekološku i digitalnu transformaciju Zapadnog Balkana".

Priznavanje diploma

Planirano je da lideri zemalja Zapadnog Balkana usvoje više dokumenata i zaključaka, kao i da potpišu Sporazum o priznavanju stručnih kvalifikacija medicinskih sestara, veterinara, hirurga, babica i farmaceuta. Taj sporazum je nastavak Sporazuma potpisanog na prošlogodišnjem Samitu Berlinskog procesa kojim se priznaju stručne kvalifikacije doktora medicine, doktora dentalne medicine i arhitekata.

Šta je Berlinski proces?

Berlinski proces je inicijativa međuvladine saradnje pokrenuta 2014. koja ima za cilj revitalizaciju multilateralnih odnosa između Zapadnog Balkana i pojedinih zemalja EU, kao i unapređenje regionalne saradnje Zapadnog Balkana u oblastima infrastrukture i ekonomskog razvoja.

Razvija se uz podršku Evropske komisije, međunarodnih finansijskih institucija i država članica EU uključenih u proces – Nemačke, Francuske, Austrije, Bugarske, Hrvatske, Italije, Slovenije, Grčke, Poljske i Ujedinjenog Kraljevstva, zajedno sa šest zemalja Zapadnog Balkana.