12:16

19.10.2023

12:16

19.10.2023

Đeraćina Tuhina/Brisel/RTK

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su Rezoluciju o oružanom sukobu u Banjskoj.

Evropski parlament je usvojio Rezoluciju u kojoj je osuđen napad od 24. septembra, a od Evropske unije se traži da ukine sankcije Kosovu i da uvede sankcije Srbiji ukoliko se dokaže njena povezanost sa navedenim napadom, dok je Brisel potrebno da promeni pristup dijalogu.

Evropski poslanici su napad u Banjskoj opisali kao užasan teroristički napad dobro organizovanih srpskih paravojnih formacija.

Ovom Rezolucijom evropske institucije se pozivaju da preduzmu restriktivne mere protiv Srbije, ukoliko istrage pokažu direktnu vezu između države Srbije i napada u Banjskoj, ili ako vlasti u Beogradu ne pokažu volju za punu saradnju u istražnom procesu.

Evropski parlament takođe traži uvođenje sankcija protiv destabilizujućih aktera na severu Kosova i lidera glavnih mreža organizovanog kriminala. U tom kontekstu upućuje se poziv da se sledi primer Amerike i sankcioniše Milan Radoičić.

U Rezoluciji se podseća da je u Srbiji proglasile nacionalni dan žalosti, a izražava se duboko žaljenje što su trojica poginulih terorista prikazani kao heroji koji su se borili za srpsku stvar, što je kao rezultat, navodi se u tekstu, snažno povećava političke tenzije u regionu.

Evropska unija je pozvana da podrži istrage o ovom slučaju, a naglašava se važnost pozivanja počinilaca ovih napada na odgovornost i suočavanja sa pravdom. Kosovske vlasti su pozvane da iznesu sve dokaze u vezi sa incidentom, dok se od Srbije traži da u potpunosti sarađuje u istragama i da privede pravdi odgovorne osobe koje se nalaze u Srbiji, uključujući i njihovo izručenje Kosovu.

Osuđuje se pojačano prisustvo srpske vojske u blizini granice Kosova, a od Srbije se traži da se ubuduće uzdrži od podrške bilo kojoj terorističkoj grupi na severu Kosova. Takođe, kritikuje se i ono što je opisano kao oštar huškački jezik koji se u Srbiji koristi za Kosovo i Albance, a koji po rečima evroposlanika podstiče tenzije.

U Rezoluciji se izražava žaljenje zbog ponašanja vlasti Srbije, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, koje destabilizuje ceo region. Međutim, izražava se žaljenje zbog nastavka kampanje Srbije za povlačenje priznanja Kosova i prepreka za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Evropska unija je pozvana da igra proaktivniju ulogu u dijalogu kako bi Kosovo i Srbija sproveli sve tačke Sporazuma u ​​pravcu normalizacije. Rezolucijom se od evropskog medijatora traži da predloži nov, inovativan i izbalansiran pristup medijaciji između stranaka, sa ciljem prevazilaženja postojećeg ćorsokaka i vraćanja poverenja u proces.

U Rezoluciji se pozivaju  Kosovo i Srbija da deluju na smanjenju tenzija, da se uzdrže od retorike ili radnji koje bi mogle povećati tenzije i da deluju na rasvetljavanju svih činjenica u vezi sa napadom u Banjskoj.

Međutim, evroposlanici traže da se liberalizacija viznog režima za Kosovo ne dovodi u pitanje i da se ovo pitanje ne vezuje za dijalog Kosova i Srbije.

„Podsećamo da sporazum o liberalizaciji viznog režima za Kosovo nije i ne treba da bude vezan za dijalog i da treba da stupi na snagu najkasnije do 1. januara 2024. godine“, navodi se u usvojenoj rezoluciji.