Sezoni turistik forcon lekun ndaj valutave tjera
Sharr Travel

Sezoni turistik forcon lekun ndaj valutave tjera

Muaji gusht bashkë me pikun e sezonit turistik, ka sjell zhvlerësim të ndjeshëm të valutave në këmbim me lekun shqiptar.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, të martën euro u këmbye me 120.82 lekë ose 0,34 lekë më pak se një ditë më parë, dollari amerikan humbi 0,31 lekë dhe u kuotua në vlerën 107.84 lekë. Ndërsa paundi britanik u zhvlerësua ndjeshëm me 0,78 lekë dhe këmbehet me 130.16 lekë.

Aktorët e tregut shprehet se, luhatjet në tregun valutor janë të pritshme në gjatë sezonit veror, por sipas tyre, fluksi në rritje i turistëve rrit prurjet e valutës dhe reflekton forcimin e pozitave për lekun.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 107.84 -0.31  
Euro EUR 120.82 -0.34  
Poundi Britanik GBP 130.16 -0.78  
Franga Zvicerane CHF 111.32 +0.15  
Jeni Japonez (100) JPY 102.56 +0.33  
Dollari Australian AUD 72.93 -0.72  
Dollari Kanadez CAD 81.33 -0.47  
Korona Suedeze SEK 11.28 -0.02  
Korona Norvegjeze NOK 12.09 -0.04  
Korona Daneze DKK 16.19 -0.05  
SDR SDR 148.37 -0.45  
Ari(OZ 1) XAU 164769.81 +2,177.10  
Argjend(OZ 1) XAG 1881.03 +36.83  
Juani Kinez (onshore) CNY 15.26 -0.07  
Juani Kinez (offshore) CNH 15.19 -0.08  
Lira Turke TRY 19.26 -0.45