A mund të preket dy herë një person nga koronavirusi?
Sharr Travel

A mund të preket dy herë një person nga koronavirusi?

Rreth 2 muaj më parë, mikrobiologu Lul Raka, kishte treguar se a mund të preket përsëri nga Covid-19, një pacient i shëruar.

Ai kishte bërë dy publikime në profilin e tij zyrtar në Facebook, duke thënë se ende nuk dihet se sa zgjat imuniteti protektiv kundër SARS-CoV-2.

Petrit Bylykbashi ka lajmëruar se është infektuar përsëri me Coronavirus, ani pse ishte shëruar rreth 3 muaj më parë.

Ai gjatë ditës ka njoftuar se është infektuar sërish dhe se testimin e ka bërë në koordinim me drejtorin e Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, Naser Ramadani.

”Mbas 4 ditëve rend të rishfaqjes së simptomave dhe një konsulte/përcjellje të gjendjes disa orësh maratonike bashkë me Naser Ramadanin vendosëm që unë me u ritestu për Covid19, fatkeqësisht rezultova pozitiv në SARS-CoV-2 përsëri, virusi mu kthye afërsisht 3 muaj mbas shërimit dhe kësaj here shumë më agresiv, po sulmon aty ku ka dëmtu herën e parë, direkt në mushkëri”, ka njoftuar Bylykbashi në Facebook.

E në lidhje me pyetjen se a mund të preket përsëri nga Covid-19 një pacient i shëruar, si në rastin e Petrit Bylykbashit, mikrobiologu Lul Raka rreth dy muaj më parë ka dhënë dy përgjigje, ku në njërën është referuar në sqarimet e ekspertëve koreanë.

Në postimin e parë sqarues të tij dhe duke u bazuar në ekspertët e infektologjisë në Korenë e Jugut , Lul Raka kishte thënë se sëmundja nuk mund të rikthehet te pacienti i shëruar me Covid-19.

 


MË SHUME NGA Shëndetësi