Borxhi në Mbretërinë e Bashkuar rritet në gati 400 milionë

Borxhi në Mbretërinë e Bashkuar rritet në gati 400 milionë

Britania do të marrë hua pothuajse 400 miliardë paund në vitin aktual financiar për të paguar për goditjen masive të koronavirusit në ekonominë e saj, tha të mërkurën ministri i Financave, Rishi Sunak, duke e çuar deficitin buxhetor në nivelin më të lartë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ekonomia e gjashtë më e madhe në botë është vendosur të tkurret me 11.3% në vitin 2020, tkurrja e saj më e madhe që nga fillimi i viteve 1700, përpara se të rritet me 5.5% më 2021, tha Sunak, ndërsa njoftoi një plan shpenzimesh njëvjeçare.

“Urgjenca jonë shëndetësore nuk ka mbaruar ende. Dhe emergjenca jonë ekonomike sapo ka filluar”, i tha Sunak parlamentit, shkruan “Reuters”.

“Pra, përparësia jonë e menjëhershme është të mbrojmë jetën e njerëzve”.

Duke njoftuar parashikimet më të fundit nga Zyra për Përgjegjësinë e Buxhetit (OBR), Sunak tha se huamarrja publike ishte vendosur të ngrihej në 394 miliardë paund në vitin aktual financiar 2020/21. Kjo ishte ekuivalente me 19% të prodhimit të brendshëm bruto, më e larta ndonjëherë gjatë kohës së paqes, përcjell tutje albinfo.ch.